Dom Wczasów Dziecięcych w Jarnołtówku | Od nas wszędzie jest daleko
Wyszukiwarka

Górskie pojezierze Nysy Kłodzkiej

„Górskie pojezierze Nysy kłodzkiej” – tak określa się naszą okolicę w skład której wchodzą  jeziora: Nyskie, Otmuchowskie i Paczkowskie.  

Jezioro Nyskie istnieje od 1971 roku i ma  22 km2 powierzchni z której możemy podziwiać piękne widoki na pobliskie Góry Opawskie, Jeseniki z Pradziadem  oraz Góry Rychlebskie. Jezioro jest również miejscem gniazdowania wielu gatunków ptaków (cyranki, bączka, remiza, mewy czarnogłowej i dziwonii,) a także miejscem odpoczynku w okresie wiosennym i jesiennym dla wielu gatunków przelotnych ptaków wodnych i błotnych, między innymi dzikich kaczek. Nad jeziorem mieszkają również rzadkie gatunki ptaków m.in. brodziec pławny, ostrygojad i czajka – a w jeziorze żyją m.in. szczupaki, sumy, okonie i sandacze. Jezioro i  jego  okolice - to teren Otmuchowsko-Nyskiego Obszaru Krajobrazu Chronionego.

Jezioro Otmuchowskie powstało w 1933 roku a jego powierzchnia wynosi ok. 23 km2. Jezioro to również doskonałe miejsce do uprawiania żeglarstwa i innych sportów wodnych. Na brzegach  znajdują się liczne ośrodki sportowe, rekreacyjne i wędkarskie a wokoło roztacza się piękna panorama gór - rośnie piękny las łęgowy z pomnikowymi okazami drzew - dawny zwierzyniec biskupów wrocławskich. A w jeziorze pływają: sandacze, okonie, węgorze, karpie, szczupaki oraz liny i płocie. Jezioro stanowi także miejsce gromadzenia się licznych ptaków wodnych i błotnych w okresie ich przelotu (wiosną i jesienią). Spotkamy tu m.in. kurki wodne, mewy, nurogęsi, łyski oraz   siewkę azjatycką, raroga, czaplę siwą i nadobną i oczywiście czajki. Jezioro Otmuchowskie ze względu na wysokie walory krajobrazowe i przyrodnicze, zostało również włączone do Otmuchowsko-Nyskiego Obszaru Krajobrazu Chronionego.

Powered by Quick.Cms | Design projektgraficzny.com
Na górę