Dom Wczasów Dziecięcych w Jarnołtówku | Od nas wszędzie jest daleko
Wyszukiwarka

Góry Opawskie

Góry Opawskie to najbardziej na wschód wysunięta część polskich Sudetów i jedyny górski obszar na terenie województwa opolskiego. Po polskiej stronie góry te zajmują tylko niewielką powierzchnię ok. 130 km². Najwyższym szczytem jest Biskupia Kopa (890m n.p.m.) z kamienną wieżą widokową znajdującą się po czeskiej stronie. Poniżej szczytu znajduje się schronisko turystyczne zbudowane w latach 20-tych XX w.

Zdecydowana większość Gór Opawskich znajduje się w granicach Czech, gdzie pasmo to nazywane jest Zlatohorską Vrchowiną z najwyższym szczytem – Přičny Vrch (Poprzeczna Góra) – 975 m n.p.m. U stóp, Přičnego ulokowane jest malownicze miasteczko – Zlate Hory. Góry Opawskie charakteryzują się stromymi zboczami i kopulastymi szczytami, występują w nich liczne formy skalne, groty i dawne kamieniołomy wypełnione malowniczymi oczkami wodnymi. W dużym procencie porośnięte są lasem liściastym i mieszanym co jest wyjątkowe w Sudetach gdzie przeważa monokultura świerkowa. Równie bogata jak flora jest fauna Gór Opawskich.

Infrastruktura turystyczna w Górach Opawskich jest dobrze rozwinięta. Góry te są idealnym miejscem do uprawiania pieszych wędrówek. Szlaki piesze mają długość przeszło 100 km., docierają w najciekawsze tereny Gór Opawskich.

Powered by Quick.Cms | Design projektgraficzny.com
Na górę