Dom Wczasów Dziecięcych w Jarnołtówku | Od nas wszędzie jest daleko
Wyszukiwarka

Jarnołtówek

Jarnołtówek to miejscowość położona w województwie opolskim, w powiecie nyskim, w gminie Głuchołazy. Miejscowość leży w Górach Opawskich, w dolinie Złotego Potoku. Pierwsze wzmianki o Jarnołtówku pochodzą już z XIII w. a założony został przez osadnika Arnolda, leżał w kluczu dóbr biskupów wrocławskich.

W miejscowości wydobywano złoto. Złotonośny był także przepływający przez dolinę potok, stąd jego nazwa Złoty Potok. Na początku XX w. miejscowość zaczęła zmieniać swój charakter na wypoczynkowo-rekreacyjny. W okresie międzywojennym w Jarnołtówku zbudowano wiele willi, a w dolinie Złotego Potoku powstały sanatoria, pensjonaty i domy wczasowe. Po 1945 r. Jarnołtówek znalazł się w granicach Polski, zachował swój wypoczynkowo-rekreacyjny charakter. Jest ważnym ośrodkiem turystycznym na pograniczu polsko-czeskim.

W miejscowości znajduje się kilka interesujących zabytków oraz zachowanych artefaktów z dawnej zabudowy i infrastruktury. Jest również doskonałą bazą wypadową dla wędrówek po szlakach Gór Opawskich. Z Jarnołtówka żółty szlak prowadzi przez Bukową Górę do schroniska „Pod Biskupią Kopą” gdzie łączy się ze szlakiem czerwonym biegnącym na Biskupią Kopę.

Powered by Quick.Cms | Design projektgraficzny.com
Na górę